?

Log in

No account? Create an account
Previous Entry Share Next Entry
«Кого не поставимо на коліна — перестріляємо». 80 років процесу «СВУ»
orestsokhar
stepan53  нагадав своїм постом, що 9 березня 1930 року в Харківському оперному театрі розпочався судовий процес «Спілки визволення України (СВУ)».


19 квітня 1930 р. Верховний суд УСРР за «контрреволюційну діяльність» і участь у СВУ засудив до різних термінів покарання всіх 45 осіб, які сиділи на лаві підсудних. Серед них: 2 академіки ВУАН, 15 професорів вищих навчальних закладів, 2 студенти, 1 директор середньої школи, 10 учителів, теолог, 1 священик УАПЦ, 3 письменники, 5 редакторів Інституту української наукової мови, 2 кооператори, 2 правники, 1 бібліотекар. 15 підсудних працювали в системі Всеукраїнської академії наук (ВУАН).

Академіка Сергія Олександровича Єфремова було призначено на роль лідера «СВУ». Осередками дії «СВУ» було оголошено Всеукраїнську академію наук (ВУАН) і Українську автокефальну православну церкву.

У обвинувальному акті стверджувалося, що СВУ ставила завданням «повалити Радянську владу на Україні шляхом збройного повстання за допомогою чужоземних буржуазних держав і реставрувати капіталістичний лад у формі «Української Народної Республіки».

В одній із передових статей журнал «Більшовик України» 1930 р. писав: «У процесі СВУ український пролетарський суд... судить в історичній ретроспективі весь український націоналізм, націоналістичні партії... їхні негідні ідеї буржуазної самостійності, незалежності України». Уособленням національного відродження України були представники академічної інтелігенції, а також діячі Української автокефальної православної церкви.

Як згадував Борис Матушевський, один із слідчих у справі СВУ Соломон Брук на допитах повторював: «Нам треба українську інтелігенцію поставити на коліна, це наше завдання — і воно буде виконане; кого не поставимо — перестріляємо». А Григорію Голоскевичу, авторові «Словника живої української мови», той же Соломон Брук говорив: «Ех, слід би всю Україну перестріляти, та, на жаль, — не можна. Але вас, українських інтелігентів, ми всіх знищимо».

У «Доповідній записці Голові ДПУ УСРР В.А. Балицькому» від 1 грудня 1929 року значиться:

«следствием по делу СВУ вполне установлено следующее.

1. ЦЕЛЬ СВУ — свержение Советской власти и установление независимой демократической Украинской Народной Республики...

8. АКАДЕМИЧЕСКАЯ ЛИНИЯ. А. Использование ВУАН, как опорного пункта, и базы организационной деятельности СВУ и превращение ее в антисоветский оплот...

Е. «ИНАРАК» в Институте украинского научного языка (Холодный, Кривинюк, Щарко, Страшкевич, Дубровский, Левченко и др.) как ячейка СВУ.


Джерело: Газета День


  • 1
Це трагічна подія в історії нашої України 9 березня по 19 квітня 1930 року тривав безпрецедентний в українській історії судовий процес. Першою його особливістю було те, що процес цей відбувався у Харківському оперному театрі й був обставлений як театральна вистава. Друга особливість полягала в тому, що на лаві підсудних опинився квіт української інтелігенції.

З тих пір і науковці зрозуміли, що бути українським інтелігентом небезпечно- слідом за літераторами

1. ЦЕЛЬ СВУ — свержение Советской власти и установление независимой демократической Украинской Народной Республики...

Бач, не брали в лапки "независимой демократической" Украинской Народной Республики.

Так, не вистачає ще т.зв.

  • 1